Stäng reklam
Menu

Mercury Rising — Jefta Van Dinther | Palladium, Malmö

Malmö

Palladium
onsdag, 18 februari 2026 kl:18:00

Ett koreografiskt landskap där tecknen talar och kroppen lyssnar 
Jefta van Dinther har gjort sig känd för sin särpräglade estetik där illusion och verklighet ofta vävs samman och gränserna mellan dem långsamt förskjuts. Genom en medveten lek med perception skapar han ofta dystopiska slukhål som utmanar våra sinnen och öppnar för nya, oväntade världar. 


I hans nya verk?Mercury Rising?skärskådas språkets komplexitet och mänsklig kommunikation. Föreställningen, som är skapad i samarbete med de medverkande dansarna Dawn Jani Birley, Rita Mazza och Lukas Malkowski, blottlägger en terräng av uråldriga såväl som framtida icke-linjära språk. Tillsammans navigerar de genom ett landskap av kommunikation, tecken, handlingskraft och kroppslighet. 
Här blir människokroppen en osäkrad diskursiv scen - en plats där betydelse skapas, upplöses och omformas genom rörelse. Samtidigt som publiken bjuds in att tyda en outsinlig mängd tecken, utforskar verket tolkningens glidande natur och befriar oss slutligen från behovet av det bokstavliga eller förklarande. 
 
Genom att väva samman flera teckenspråk och vara utformad för både döva och hörande - tar?Mercury Rising?sig an den mänskliga kommunikationens komplexitet i en föränderlig tid. I slutänden är det vi delar inte visshet - utan förståelsens omöjlighet, och längtan efter kontakt trots allt. 

Tillgänglighetsanpassad plats bokas via ap@dansstationen.nu


Mercury Rising — Jefta Van Dinther | Palladium, Malmö
2026-02-17 19:30:00
Malmö, Palladium

Datum / Tid

onsdag, 18 februari 2026 kl: 18:00

Plats

Malmö, Palladium

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

100kr - 200kr

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad